در جستجوی شغل ایده‌آل – قسمت صفر

ما همیشه به دنبال بهترین بودن هستیم و ما زمانی می‌توانیم بهترین باشیم که تلاش بسیار زیادی کنیم و وقت و انرژی فراوانی در این کار هزینه نماییم و این موضوع رخ نمی‌دهد مگر اینکه عاشق کارتان باشید. اگر عاشق کارتان باشید ساعت‌های طولانی کار کردن نه تنها آزاردهنده نیست بلکه شما را زنده نگه می‌دارد. شما بیشتر ساعات از بهترین ساعات عمرتان را مشغول کار کردن هستید. تصور اینکه تمام این مدت را عذاب بکشید واقعا وحشتناک است.

اما این موضوع برای نسل قبل از ما کاملا طبیعی است، از نظر اکثریت آن‌ها کار مفهمی غیر دوست‌داشتنی است که همیشه به شما سختی تحمیل می‌کند و شما برای گذراندن زندگی مجبور به تن دادن به آن هستید. مثلا وقتی شغلم را برای پدرم توضیح می‌دهم با تعجب می‌پرسد واقعا تمام  کاری که تو انجام می‌دهی همین است؟ و من باز توضیح می‌دهم که سختی و راحتی کار معنای جدید پیدا کرده. البته مطمئنا این موضوع درباره همه صادق نیست و من صرفا براساس محیط اطرافم این نتیجه را گرفتم. (در مورد سربازی هم نظر مشابهی دارند)

5-(21)

اما پیدا کردن اینچنین شغلی اصلا ساده نیست، من تقریبا تمام موقعیت‌های شغلی توسعه نرم‌افزار را امتحان کردم، از برنامه‌نویس و طراح وب گرفته تا مدیر پروژه و مدیرعامل، در مدت چند سال چندبار کارم را تغییر دادم (به قول اطرافیانم از این شاخه به آن شاخه پریدم) با افراد زیادی مشورت کردم و در نهایت فهمیدم که تا آن کار را آزمایش نکنم نمی‌توانم متوجه شوم که این همان کار است یا نه. برای همین بدون نگرانی کارم تغییر می‌دادم. البته در این میان فشار خانواده همیشه وجود دارد و همان سرزنش‌های همیشگی (کار قبلیت چش بود مگه، حقوقت رو می‌گرفتی کارت رو انجام می‌دادی و…)

برای طی کردن این مسیر تصمیمات سخت زیادی گرفتم، مثل رها کردن دانشگاه و کار کردن در جایی که یک سوم شرکت قبلی حقوق دریافت می‌کردم. اما واقعا ارزشش را داشت. مواردی را درک کردم که فهمیدن آن به غیر از این راه ممکن نبود. در مدت این چند سال یک کوله‌پشتی کوچک از تجربه جمع کرده‌ام که طی چند پست وبلاگ با شما به اشتراک می‌گذارم. راستی، شما چقدر خودتان را می‌شناسید؟ موفقیت از نظر شما چه تعریفی دارد؟

برای شروع می‌توانید از تست شخصیت MBTI استفاده کنید تا کمی بهتر با ابعاد خودتان آشنا شوید. این سایت به رایگان از شما تست می‌گیرد و تحلیل جالبی به شما ارایه می‌کند (کاملا علمی است و در دانشگاه MIT آمریکا تدوین شده و تارخچه طولانی دارد) سایت 16personalities.com

پ.ن: اینکه من آدم موفقی هستم یا نه یا اینکه اصلا آدم خاصی هستم یا نه اهمیتی ندارد. من فقط داستان رسیدن به کار ایده‌آل خودم را نقل می‌کنم. شما هم می‌توانید نظر شخصی خودتان داشته باشید که برای من هم محترم است 🙂

4 نظر

 1. سلام
  ممنون بابت اشتراک گذاری تجربه تون.
  یه حس مشترک نسبت به کار ، سربازی و دانشگاه باهاتون داشتم و این برام جالب بود
  در مورد تیپ های شخصیتی هم مدت ها هست روش کار کردم و در انتخاب هم تیمی هم یکی از بخش هایی که بهش می پردازیم همین تست هست. هرچند خیلی کامل نیست و روش های دیگه ای مثل توانایی های فردی و… مکمل خیلی خوبی برایش هست.
  راستی من یه ENTP هستم (:
  موفق باشید

فرم ارسال نظر