کتابی که زندگی من را متحول کرد

چالش

این روزها همه یکدیگر را به چالش‌های مختلف دعوت می‌کنند، از آب و خاک بر سر ریختن گرفته تا گفتن ویژگی‌های شخصیتی خود و این اواخر معرفی ۱۰ کتابی که خوانده‌اید. جدای از ماهیت این موضوع که به حاشیه رفته است من تصمیم گرفتم به جای فرع به اصل بپردازم. در این پست من شما را با کتابی آشنا می‌کنم که باعث شد تفکر من تغییر کند.

چرا فقط یک کتاب؟

من ترجیح دادم به جای نوشتن یک لیست و صرف نوشتن عنوان کتاب‌ها شما را با یک کتاب آشنا و برای خواندن آن شما را ترقیب کنم.

tz

تفکر زائد

نام کتاب تفکر زائد و نویسنده آن آقای محمد جعفر مصفا است، کتابی که در مورد تفکر انسان‌ها نسبت به هم و به خودشان نگاه انتقادی دارد و موضوع را از یک دید تازه می‌نگرد. در واقع این کتاب درباره آثار مخرب برچسب‌هایی است که انسان‌ها به رفتار خود یا دیگران می‌چسبانند و به شما کمک می‌کند تا از این برچسب‌ها رها شوید و خود واقعیتان را بهتر ببینید. متن زیر که از کتاب نقل شده به فهم بهتر کمک می‌کند.

«هم‎اكنون اين بچه‎ها در اين پارك مشغول بازي هستند. ضمن بازي فرضاً با هم دعوا مي‎كنند. يكي از آنها ديگري را مي‎زند و من و شما كه شاهد جريان هستيم، به علت اينكه ذهن خودمان عادت به تعبير و تفسير رفتارها و رويدادها دارد، به بچه‎‎اي كه كتك زده مي‎گوييم: “چه بچه شجاعي“، يا “چه بچه وحشي و بي‎تربيتي“. به بچه‎اي هم كه كتك خورده مي‎گوييم “چه بچه‎ي ترسو، بي‎دست و پا و بي‎عرضه‎اي“. يا وقتي مي‎بينيم يكي از اين بچه‎ها اساب‎بازي يا چيزي را كه مي‎خورد به ديگري هم مي‎دهد به او مي‎گوييم “چه بچه‏ي سخاوتمندي“، يا “چه بچه‎ي هالويي“،

چيزهايش را بي‎جهت به ديگران مي‎بخشد؛ و نظاير اين تعبيرات، كه فراوان است و همه‎ي ما هم محققاً با آنها آشنا هستيم. در روز صدها بار به شكل‎هاي متفاوت، صريح و غيرصريح، به وسيله‎ي الفاظ، به وسيله رفتارها و حركات مخصوص، به وسيله‏ي نگاه يا حتي به وسيله‎ي سكوت، رفتار خودمان وديگران را معنا و تفسير می‌کنیم.

خوب، حالا قدم به قدم جلو برويم و ببينيم نتيجه‎ي اين تعبير و تفسيرها چيست. بعد از اينكه بچه با تعبير و تفسير آشنا شد چه فعل و انفعالي در ذهن او صورت مي‎گيرد و چه استنباطي از زندگي و روابط پيدا مي‎كند؟

محققاً اولين استنباط بچه اين خواهد بود كه در زندگي و در روابط انسان‎ها تنها واقعيت‎ها مطرح نيست، بلكه هر واقعيت، هر حركت، هر رفتار و هر رويداد و جرياني يك معناي خاص هم دارد كه مثل سايه‎اي نامريي به آن چسبيده است و هميشه همراه آنست. مي‎فهمد كه كتك زدن يا كتك خوردن، تنها كتك زدن و كتك خوردن نيست، بلكه يك معنايي هم پشت آن نهفته است. غذا دادن به بچه ديگر علاوه‎بر اينكه يك واقعيت است معناي “سخاوت“ هم مي‎دهد. به اين طريق ذهن بچه از شروع رابطه با زندگي يك كيفيت “تعبيركنندگي“ پيدا مي‎كند.

ذهنش عادت مي‎كند به اينكه هيچ چيز را خالص و به عنوان يك واقعيت نبيند، بلكه به محض انجام هر عمل فوراً به دنبال معناي آن نيز بگردد و بر عمل خود برچسبي بزند. بنظرش مي‎رسد كه عمل بدون تعبير و معنا ناقص است. مثل اينكه تعبير و برچسب‎گذاري جزء لايتجزاي چيزها و رويدادها است. و اينكه بعدها عليرغم درك روشن قضايا انسان به سختي مي‎تواند خود را از اسارت زنجير ذهنيات خود رها كند به خاطر آن است كه از كودكي واقعيت‎ها، و تعبير ذهني واقعيت‎ها را طوري به بچه عرضه و القا كرده‎اند كه انگار اينها يك چيزاند ـ يك چيز جدايي‎ناپذير. و به اين جهت است كه انسان بعدها نمي‎تواند صورت ناب و خالص واقعيت‎هاي زندگي را آنطور كه هست ببيند. به نظر او هر واقعيت حتماً بايد يك توصيف و تعبير و معنا هم داشته باشد. و اگر چه آن معنا و تعبير صرفاً ذهني است، اما چون از كودكي معنا و واقعيت را با هم و بصورت يك واحد به او القا كرده‎اند تفكيك آنها به نظرش مشكل مي‎رسد.»

تفکر من

زمانی که من این کتاب را خواندم نوجوان بودم و آن را در لابه‌لای کتاب‌های دایی‌ام پیدا کردم. اینقدر این کتاب جذاب و مطابق نیاز من بود که من حس کردم برای من نوشته شده است، این کتاب به من کمک کرد تا بتوانم از میان برچسب‌هایی که به من زده شده بود بیرون بیایم و خودم را پیدا کردم و از خلاف جهت آب شنا کردن نترسم. از آن به بعد من نه از تعریف و تمجیدهای الکی خوشحال می‌شدم نه از سرزنش‌ و ملامت‌های دیگران.

اطلاعات بیشتر

اگر می‌خواهید با این کتاب بیشتر آشنا شوید می‌توانید ۱۵ صفحه اول این کتاب را در اینجا (وب‌سایت آقای مصفا) بخوانید.اگر هم قصد خرید این کتاب را دارید می‌توانید از اینجا (فروشگاه آنلاین شهرکتاب) تهیه کنید.

 

7 نظر

  1. کتاب خیلی خوبیه
    همه کسایی که خوندنش معتقد هستن که خیلی تاثیر مثبت روی طرز تفکر و نگاه اونها گذاشته

  2. ممنون از معرفی این کتاب و البته باز هم یک حرکت زیبا که فقط به عنوان کتاب بسنده نشد ، دونکته داشت یکی خیلی سلیس و روان بود و بدون توقف میشه فهمید و دوم اینکه ناخودآگاه یاد درس شبکه های عصبی و مبحث الگوریتم های خودسازمانده افتادم که یکجایی شبیه بود تفاسیرش و به هرصورت یک خوبی دیگه هم داره و اون اینه که یک هدیه خوب را برای خرید هم معرفی کردی

  3. این کتاب یکی از بهترین کتابایی هست که چندسال پیش خوندم و فکر می‌کنم کتاب خیلی قوی هست و هنوزم برا من کتاب تازه‌ای هست!
    خیلی وقته دوست دارم دوباره باز بخونمش، ولی دست یکی از دوستان مونده…

فرم ارسال نظر