ایده من، تیم ما

چرا چالش؟

شاید در دید اول این موضوع چالش تولید یک سرویس در ۶ ماه اندکی غیر معقول به نظر بیاید، زیرا کارهای بسیاری باید انجام شود، از تحقیقات گرفته تا پیادسازی. اما موضوعی که کمتر به آن توجه می‌کنیم این است که با انجام دادن یاد می‌گیریم. اگر سرگذشت پروژه‌های معروفی مانند پرنگان خشمگین را مرور کنید متوجه می‌شوید که چند بار شکست خورده‌اند و پس از چند بار تلاش و ادامه دادن به پرندگان خشمگین رسیده‌اند.

پس هیچ میانبری وجود ندارد، هیچ راهی نیست که شما را یک‌شب میلیونر کند. اگر می‌بینید که یک هفته بعد از انتشار پرندگان خشمگین این شرکت درآمد میلیون دلاری دارد دلیلش تلاش‌های گذشته آن‌هاست. پس فیلم را همراه با پشت‌صحنه آن ببینید و پشت‌صحنه زندگی خودتان را با فیلم زندگی دیگران مقایسه نکنید.

شما هم در انتخاب لباس مشکل دارید؟

حال به این بپردازیم که داستان ایده من چیست. داستان از اینجا شروع شد که من همیشه برای حاضر شدن و از خانه بیرون رفتن زمان زیادی را برای انتخاب لباس صرف می‌کنم، حتی گاهی نمی‌دانم چه بپوشم. بیشتر که دقت کردم متوجه شدم که این مشکل خیلی از اطرافیانم نیز هست. حتی مشکل حادتر هم بود. چون من اندکی با رنگ و تئوری رنگ آشنا هستم و کمی می‌دانم که چه رنگ‌هایی در کنار هم مناسب هستند. از این رو تصمیم گرفتم که کاری کنم که مردم  راحت بتوانند، زیباتر و متناسب‌تر  بپوشند. یا به عبارت دیگر آن گونه که می‌خواهند در ظاهر به نظر بیایند.

راه حل چیست؟

من صورت کلی مشکل را بیان کردم، بیایید تا به دنبال راه‌حل بگردیم. راه‌حلی که تا کنون به ذهنم من رسیده، این است که ما یک نرم‌افزار تولید کنیم که کاربر بتواند عکس لباس‌های خود را به آن بدهد و تعیین کند که چگونه می‌خواهد به نظر برسد و برای چه موقعیتی لباس می‌پوشد، سپس نرم‌افزار ترکیب مناسب را به صورت قابل فهم برای کاربر بیان کند.

به طور مثال تصور کنید که ما یک موبایل اپلیکیشن تولید کردیم و کاربر آن رو بر روی گوشی خود دارد، (برای راحت‌تر شدن خواندن متن من به جای کلمه کاربر اسم فرضی داود، و به جای نرم‌افزار اسم فرضی رنگدون را به کار می‌برم) داود قرار است برای عروسی پسرخاله‌اش لباس بپوشد. اگر اولین بار از رنگدون استفاده کند باید یک سری عکس از لباس‌هایش به رنگدون بدهد. به سراغ کمد خود می‌رود و از لباس‌هایش یکی‌یکی عکس می‌گیرد و وارد رنگدون می‌کند. حالا رنگدون از او می‌پرسد که برای چه موقعیتی آماده می‌شود؟ داود عروسی را انتخاب می‌کند، سپس رنگدون از داود می‌پرسد که چگونه می‌خواهد به نظر برسد؟ رسمی؟ یا تیپ‌های دیگر، در نهایت رنگدون به او پیشنهاد می‌کند که این پیراهن را با آن شلوار بپوشید و این گونه خواهید بود.

آیا به همین مورد خلاصه می‌شود؟

مثالی که بیان کردم فقط یک وجه از رنگدون بود که شامل انتخاب رنگ لباس و در آینده مدل و طرح لباس می‌شد، اما چیزی که برای نمونه اولیه محصول در نظر گرفته‌ام همین است. به طور مثال رنگدون می‌تواند به دکوراسیون خانه نیز کمک کند و ترکیب بهینه‌ای برای کنار هم قرار گرفتن اجزا پیشنهاد دهد. می‌توانیم اخبار برند‌های مختلف را پوشش دهیم یا طراحان لباس را معرفی کنیم. به طور کلی رنگدون قابلیت بست و گسترش زیادی دارد.

منبع درآمد؟

مدل درآمدی که من به آن فکر کردم این است که ما می‌توانیم تیپ‌ها و ترکیب‌هایی جدای از لباس‌های موجود داود به او پیشنهاد کنیم تا او بتواند با واسطه یا بدون واسطه آن را بخرد و با شرکت‌ها تولید یا عرضه‌کننده پوشاک مذاکره کنیم تا محصولات آن‌ها را در رنگدون معرفی و برجسته نماییم. می‌توانیم به داود پیشنهاد طراحی لباس اختصاصی بدهیم و او را با طراحان لباس آشنا کنیم و واسط میان این دو باشیم و درآمد کسب کنیم در حال حاضر تعداد برند‌های کوچک پوشاک هرروز بیشتر می‌شود. به طور خلاصه می‌توانیم از چند جریان درآمدی استفاده کنیم. باید شرایط را بررسی کرد و از میان آن‌ها انتخاب نمود.

چرا این‌ها را گفتم؟

حدود یک‌سال است که این ایده در ذهنم است، کار زیادی برای آن انجام نداده‌ام. فقط کلیات پروژه را مشخص کردم و رقبا را بررسی نمودم و سعی کردم داود را بهتر درک کنم و بازار پوشاک را بشناسم. اما به قول یکی از دوستان این به اندازه یک پیتزا بیشتر ارزش ندارد. من می‌خواهم این کار انجام شود که مشکل خیلی‌ها از جمله خودم حل شود. از نظر مدل درآمدی هم نظر چند متخصص را پرسیده‌ام و آن را بهینه کرده‌ام و در کل رنگدون مورد تایید آن‌ها بود.

برای خلق رنگدون نیاز به یک تیم پرانرژی و خلاق است و من یک نفر بیشتر نیستم. از این که این ایده و طرح را کس دیگری پیادسازی کند نمی‌ترسم چون زمانی که وارد پیادسازی می‌شوید آنقدر جزییات وجود دارد که می‌توان چند محصول مشابه این تولید کرد. دیگر اینکه می‌توانم نظر شما را بپرسم و طرح را بهتر کنم.

چگونه می‌توانید با من همکاری کنید؟

همانطور که گفتم برای رنگدون باید یک تیم تشکیل شود. از نظر جغرافیایی مهم نیست که کجای کره زمین هستید، من تا کنون با تیم‌هایی از کشورهای آمریکا، انگلستان، مالزی، سوئد و اسلواکی کار کردم و مشکلی در دورکاری نمی‌بینم حتی به نظر من خیلی هم خوب است. فقط باید یک سری نکات را رعایت کنید تا کار درست پیش برود. من طراح تجربه کاربری هستم و می‌توانم کار مدیرت پروژه را نیز انجام دهم.

و اما مواردی که فکر می‌کنم در تیم نیاز است، ممکن است بعد از مشورت با تیم ترکیب تغییر کند یا شما مثل من کار چند نفر را انجام دهید.

عنوان  توضیحات
برنامه نویس موبایل   برای سیستم‌عامل‌ها ios یا اندروید اپلیکیشن تولید می‌کند.
برنامه نویس وب  قسمت سمت سرور رنگدون را پیادسازی می‌کند، ترجیحا با Python، php یا nodjs
 طراح رابط کاربری  رابط کاربری و گرافیک رنگدون را پیادسازی می‌کند.
 متخصص کسب‌و‌کار  استراتژی رنگدون را تعیین می‌کند و کار تحقیقات و بازاریابی را انجام می‌دهد.
طراح لباس یا پارچه یا فعال مد قوانین اطلاعات خوب لباس پوشیدن و مد را می‌یابد.

نکته۱: این ترکیب ایده‌آل است و ممکن است کار با تعداد نفرات کمتری هم انجام شود. همانطور که گفتم ممکن است همه چیز (حتی نحوه پیادسازی رنگدون) پس از تشکیل تیم و مشورت با آن‌ها تغییر کند.

نکته۲: اگر نیاز دارید که اطلاعات بیشتری درباره من داشته باشید می‌توانید در اینجا ببینید.

نکته۳: میزان و نحوه کار بعد از تشکیل تیم و با مشورت هم مشخص می‌شود.

آماده‌اید؟

اگر می‌خواهید در کنار هم روی رنگدون کار کنیم کافیست به من ایمیل بزنید و بگید چه کاری می‌تونید انجام بدید و چرا دوست دارید توی تیم رنگدون باشید. اگر امکان داشت، اطلاعاتی از خودتان و کارهایی که انجام دادید را همراه ایمیل برای من ارسال کنید. دوباره تاکید می‌کنم که قرار است در کنار هم کار کنیم نه برای من. همان طور که می‌دانید معمولا در تیم‌های استارت‌آپی حقوقی پرداخت نمی‌شود و اعضا تیم برای سهم از پروژه کار می‌کنند. به طور مثال برای برای کار برنامه‌نویسی موبایل فلان درصد از پرژوه متعلق به آن فرد است و در آینده به همان درصد از سود پروژه سهم خواهد برد. ایمیل من: Davood.tr@gmail.com

سوالی دارید؟

اگر نکته‌ای مانده که به آن اشاره نکردم بپرسید تا پاسخ دهم. درضمن می‌تونید در شبکه‌های اجتماعی هم با من در ارتباط باشید. توییترمن، فیسبوک من

49 نظر

 1. سلام داوود جان
  فک کنم پیاده سازیش یکم سخت تر از اون چیزی که بنظر میرسه باشه ولی خب شدنیه برای تو و تیمت
  در کل ایده ی خیلی خوبیه و مشکل خیلیارو حل میکنه
  آرزوی موفقیت برای تو و هم تیمیای آیندت

  • سلام محمد، مطمئنا پیادسازیش ساده نیست اما نمونه‌های خارجیش رو دیدم. امکانپذیره. ممنونم ازت 🙂

 2. ایده خوبیه – من دوست دارم تو تیمت باشم باید ببینم میتونم وقتم رو خالی کنم یا نه

  • خیلی خوبه، سعی کن خبرش رو بهم بدی که بتونم تصمیم بگیرم و تیم رو ببندیم 🙂

 3. ایده خیلی جالبیه و به نظر میاد شدنیه فقط اینکه چجوری خانوما از تک تک لباساشون عکس بگیرن، خیلی مشکله! من خودم دو کمد پر از لباس دارم، این قسمت یه خرده غیرممکنه اما در کل ایده مفیدیه چون خانوما مطمئنا خیلی استقبال می کنن.

  • ممنونم، آره یه خورده اولش سخته می‌شه به کاربر گفت لباس‌هایی که بینشون شک داره عکس بگیره و کم کم اون کمد لباس رو عکاسی کنه 🙂

 4. ایده بسیار خوبیه تراب‌جان! فقط مورد مشابهش رو هم دیدم! 🙂 شاید به کار بیاد استفاده از تجربه‌های اون خدمات!

  • مشابه دقیقش وجود نداره. لینکش رو نزاشتید اینجا. بازم ممنونم ؛)

 5. ایده خیلی خوبی هست و من نمونه خارجی برنامه رو هم تو برنامه کلیک بی بی سی فارسی دیدم.
  بازار ویندوز فون رو هم در نظر بگیرین چون پیشرفتش خیلی بالاست…
  موفق باشید

  • ممنونم ازت، چشم روی اون هم فکر می‌کنیم. اتفاقا داداشم گوشی ویندور فون داره.

 6. روش مدرن تر و بهتری که می تونید استفاده کنید واقعیت افزوده هست.کل کار جدید هست اما روش پیاده سازی سنتیه.واقعیت افزوده کمک خیلی خوبی می تونه بکنه.

  • واقعیت افزاوده خیلی کار داره و پیادسازیش سخته. در این مورد همین کار هم تا حد زیادی نیاز کاربر رو برآورده می‌کنه. اما می‌شه توی مراحل برای از واقعیت افزوده هم استفاده کرد که لباس‌ها دقیقتر انتخاب بشن. ممنونم ازت

 7. سلام، وقت بخیر!

  به نظرم بعد از مشورتهای اولیه با تیمی که تشکیل خواهد شد، به افراد جدیدی هم در پیاده سازی و اجرا نیاز پیدا خواهید کرد که با توجه به ایده شما و متد اجرا و قابلیت بسط اون، این فرد ممکنه نیاز باشه دارای تخصص در AR، پردازش تصویر و یا حتی الگوریتم های داده کاوی و خوشه بندی مبتنی بر tagging باشه. به نظرم بد نیست از ابتدا شخصا رهیافت اجرایی شدن ایده رو مشخص کنید یا حداقل آلترناتیوهای شفافی در این مورد داشته باشید.

  با بهترین آرزوها. 🙂

  • آره فکر بدی نیست. اما اول باید ببینیم کاربر واقا به همچین چیزی نیاز داره و آیا براش پول می‌ده، بعد می‌تونیم همونطور که گفتی توسعه بدیمش. ممنونم ازت

  • چی بهتر از این، ممنونم. فقط اگر ممکنه همون طور که توی پست گفتم یه ایمیل به من بزن که همه رو یه جا داشته باشم. ممنونم ازت 🙂

 8. ایده خوبیه و واسه من خیلی لازم میشه و هیچ وقت نمیدونم چی میخوام بخرم . اگه تو خرید هم کمک کنه عالی میشه . من هم اگه بخوای میتونم باهات واسه قمت سمت سرور همکاری داشته باشم .

  • درسته به خرید هم می‌تونه کمک کنه. اصلا می‌شه فروشگاه زد واسش. خیلی خوبه فقط اگر لطف کنی و همونطور که گفتم یه ایمیل به من بزنی ممنونت می‌شم که همه اطلاعات بچه‌ها رو یه جا داشته باشم. مرسی 🙂

 9. ایده خوبیه اگه می تونید کاملا به صورت یک سرویس طراحیش کنید من هم یه ایده در زمینه مد و فشن دارم می تونیم ایده هامونو ترکیب کنیم

  • خیلی هم عالی. اگر ممکنه به من ایمیل بزن تا درموردش صحبت کنیم. ایمیل و اطلاعات تماس من توی پست هست. ممنونم ازت

 10. بسیار ایده نابی است.ممنون از شما و آرش میلانی عزیز موفق باشید.
  #irandevchallenge

  • آره! واسه شما هم برنامه‌ ویژه‌ای داریم :)) همونطور که گفتم می‌شه خرید رو هم اضافه کرد. هم اینکه مستقیم بخیر هم راهنمایی کنه واسه خرید.

 11. خب برادر من من اگه پول داشتم که حل بود…خخخخخخ
  ولی از شوخی گذشته، من به شخصه تا لباس رو نبینم و تن نزنم نمیخرم.
  پس بنظر من شما بیایید وقتی لباسی رو معرفی میکنید آدرس مغازه ای هم که اون لباس رو داره بدید. و از صاحب مغازه ها بابت هر بار معرفی محصولشون پول بگیرید تا برنامه برای کاربر رایگان باشه. حالا سوالی که پیش میاد اینه چند درصد مغازه ها حاضرا اون پول رو بدن؟ مغازه هایی که بدون این برنامه شما هم، درآمدهای بالایی دارن.

  موفق باشی.

  • به این چیزا هم فکر کردم، چند راه‌حل هست 😉 و یه سری چیزا رو نمی‌دونم باید تحقیق کنیم. ممنونم ازت که گفتی

 12. این ایده، به روش های مختلف تا به حال مطرح شده، اما تا به حال یک راه حل نسبی هم براش ارائه نشده
  توی تمام استارت آپ ها، دستکم یک ایده با عنوان چی بپوشم، مطرح شده ولی باز هم هیچ راه حل بازارپسندی معرفی نشده (حتی بازارنپسند هم معرفی نشده 🙂 )
  امیدوارم تو بتونی این ایده رو عملی کنی
  در ضمن فونت سایتت هم خیلی قشنگه

  • کاملا درسته همایون جان، من منتور بودم و چندباری این ایده رو شنیدم که بیان شد که حتی رای هم نیاورد، ممنونم و خوشحالم که خوشت اومده 🙂

 13. بنظرم زیباتر از خود ایده ، کاریه که انجام دادی
  بیان ایده و دعوت به همکاری بدون ترس از رقابت و کپی برداری 🙂
  من نیزخوشحال میشم سهمی در این حرکت داشته باشم
  اما قبلش قدری بیشتر فکر میکنم و اگر بتونم بزودی ایمیل میزنم
  ضمنا یک پیشنهاد تکمیلی هم دارم
  برخی مثل من ۳ دست لباس بیشتر ندارن ولی دوست صمیمی شون ۱۰ دست لباس داره
  و میشه شبکه ای کرد اینکار را به این معنی که این امکان وجود داشته باشه که علاوه بر لباس خودم لباس های که دوستم هم میتونه به اشتراک بذاره را ببینم ، بطور مثال دوستم سه تا از کت هاش تو لیست اشتراک گذاشته اونوقت ترکیبات بیشتری میتونه سیستم داشته باشه و این ارزش افزوده نرم افزار میشه و کاربر برای استفاده از این اپلکیشن بیشتر ترغیب میشه
  و ادامه حالات های مختلف دیگه ….

 14. داوود جان من قصد ندارم بگم ایده خوب یا بدیه چون واقعا هیچ ایده‌ایی ذاتا خوب یا بد نیست. اما معیار اینه که آیا این یه ضرورت عمومی و قابل بسط به حساب میاد یا نه؟ من اگه جای تو بودم (با توجه به اینکه خودت تواناییش رو داری) اول ضرورت ایده رو بررسی می‌کردم بعد تیم تشکیل میدادم.

  • تا حدی این کار رو انجام دادم امید جان، اما خب ممکنه کلا ایده تغییر کنه تا دقیقا مطابق نیاز مشتری بشه. ممنونم از اینکه گفتی،

 15. فقط به بازار ایران فکر میکنی یا این اپلکیشن یا هرچی چند زبانه خواهد بود؟
  نمونه خارجیِ این داستان وجود داره؟

  • نمونه‌های خارجی رو هم بررسی کردم. می‌شه از اول بین‌المللی کار کرد. چیزی که دقیقا این کار رو انجام بده وجود نداره. اما مشابه بخشی از اون وجود داره.

 16. سلام.
  من و دوستم داریم روی فناوری واقعیت افزوده خیلی قوی کار میکنیم اونم نه درحدی که فقط از یک تصویر تعریف شده الگو بگیره…نه…پردازش تصویر میکنیم .. مثلا شما یک شی رو که بهش معرفی کنید، تا ابد هر شی که حتی رنگشم با اون فرق کنه رو تشخصی میده و بهتون میگه ( الان به ذهنم اومد میتونیم با کمک فناوری واقعیت حتی افزوده جنس پوشاک رو به داود بگیم )

  االان به نظر شما تاپ ترین نرم افزار توی حوزه ی این ایده چیه؟ لطفا معرفی کنید….
  راستش اگر واقعا میدونید به سرمایه میرسیم توی این حوزه خبرم کنید چون واقعا در حال حاظر وضعیت ریسک در ایران رو نداریم

  فعلا سه تا پروژه رو داریم جلو میبریم …. یقین دارم پروژه ای آرمونو گوگل میخره واسه گوگل گلس.
  پروژه بعدی توی یک زمینه دیگست و داریم واسه تویتر امادش میکنیم. و آخریشم یه اپ موزیک هست.
  خلاصه هدفم از این توضیحات این بود که کلا داریم فیری کهر میکنیم. و تحت فشار هستیم واقعا نفس گیره اما خوب یه چیزی وجود داره به نام عشق و کایناتی که نمیزارن مثل ادمای دیگه راحت بخوابیم. ؛)
  کامنت هم موضوعو فکر کنم بیشتر منحرف کرد تا راهنمایی …
  خلاصه: اگه پول پاشه ما هم هستیم ؛ صداقتو داشتی ؛)
  توی استارتاپ شیراز منتظرتونیم…

  آی او اس / واقعیت افزوده / طراح رابط کاربری

 17. آقای اکبری ، اگر دنبال سرمایه گذار هستی یک ایمیل به من بزن yaser.yavari در جیمل

 18. خیلی جالبه، من ایده‌ات رو دوست دارم، شاید چون یه‌جورایی شبیه به یک ایده‌است که خودمون داریم روش کار می‌کنیم.

  میشه گفت ایده‌ی شما بخشی از ایده‌ی ماست،

 19. با سلام تبریک میگم.ایدتان بسیار جالب هست. به نظر من رسید سوای موارد کاری که مد نظر گرفته اید ،این نکته هم میتونه حائز اهمیت باشه .این که در کنار شما فکر میکنم نیاز به کسی که با روانشناسی رنگها و ترکیب اونها از لحاظ بصری آشنا باشه حس میشه.اگر نیاز دونستید من خوشحال میشم در این رابطه تجربه ام رو در این باب در اختیارتون بزارم.

  • سلام، ممنونم محمد جان. همونطور که توی پست هم گفتم اگر امکانش هست یک ایمیل به من بزن و بگو که چطور می‌تونی که به پروژّ کمک کنی.

 20. سلام
  واقعا قصد ناامید کردن ندارم، اما اگه به دنبال کسب درآمد هستید پیشنهاد می کنم به دنبال ایده دیگری بروید.
  حتی اگر بتوانید پیاده سازی کنید، حاصل کار شما قطعا اپی خواهد شد که بعد از چند استفاده به کنار گذاشته خواهد شد.

 21. سلام
  ۱- در خصوص ایده شما باید بگم ، از نظر نو آوری و ارزش حل مشکل می تونه جایگاه خوبی داشته باشه. اما این سرویس علاوه بر توانمندی هایی که داره قابل توسعه در سایر جوامع نیست و یا شاید بسیار پر هزینه و زمانبر باشد چرا که الگوی رفتاری ما در لباس پوشیدن کاملا متفاوت است. مثلا معنای رنگ بنفش در استان سیستان و بلوچستان با استان گلستان کاملا متفاوت است و همینطور در کانادا ، سوئیس و غیره
  ۲- برای استفاده از کانالهای درآمدی که مثال زدید به هیچ عنوان روی ایران حساب نکنید. چون تعریف کاملا متفاوتی از خدماتی که شما ارایه می دهید وجود دارد. دقت کنید تا امروز تبلیغ چند برند داخلی یا خارجی را از رسانه های عمومی دیده اید ؟!!! حتی برای استفاده از بیلبورد هم می بینید که بسیار بسیار اندک بکار میرود.
  البته اینقدر این طرح نوآورانه و نیاز به آن اساسی است که شاید ….. بهتر باشد نسخه اولیه آن چند روز آینده رونمایی شود و به تدریج اصلاح و بروز آوری شود.

 22. با سلام و احترام
  من همیشه ایده های خیلی عجیبی تو لباس تو ذهنم هست… ولی چون پیاده سازی به حمایت مالی احتیاج داره هیچوقت نشد و از طرفی همیشه دنبال تحصیل بودم ولی الان دوست دارم دنبال علاقه و ایده هام باشم…
  خیلی دوست دارم وارد کار طراحی لباس بشم و مطمئنم موفق میشم…
  دوست دارم جزو تیم باشم… باعث افتخارم هست… متشکرم

 23. سلام . بهتر نیست یه سایت راه اندازی کنید که توش یه مشاور به صورت آنلاین راهنماییتون کنه. مثلا داوود عضو بشه و از لباساش عکس بگیره بعد مشاور بش بگه با این لباست مثلا شلوار جین ابی روشن میخواد. داشت چه بهتر، نداشت شاید بخواد بره یکی بخره. منظورم از مشاورم صرفا یه انسان نیست این robot ها میتونن باشن. شاید حتی بتونه خودش عکس لباساشو بچینه پیش هم مثل بازی dress up.

فرم ارسال نظر