مشتری خودمان باشیم

از زمانی که بحث استارت‌آپ در ایران جدی شد و استارت‌آپ ویکندهای متعددی برگزار شد، افراد زیادی با طعم شیرین ساختن و لذت بردن از دست‌ساخته خودشون آشنا شدند. این اواخر هم که چالش ساختن یک سرویس در ۶ ماه مطرح شده. حالا خیلی‌ها می‌خواهند که بسازند و از این راه درآمد قابل توجهی داشته باشند، اما این پول را چه کسی به ما می‌دهد؟

۵-(۳۹)

اولین سوالی که از خودمان می‌پرسیم اینه که “چی بسازیم؟” جواب‌هایی که به این سوال داده می‌شه در اکثر موارد کاملا سلیقه‌ست. مثلا ممکنه من یک برنامه‌نویس اندروید باشم و بگم که می‌خوام یه اپ درست کنم که قیمت همه فروشگاه‌ها رو یه جا جمع کنه و به کاربر نشون بده. و این موضوع رو با شوق برای بقیه تعریف کنم و کلی وعده بدم که انقلاب به پا می‌کنه و سریع برم دامنه‌اش رو ثبت کنم و صفحه در دست ساخت بیارم بالا.
۶۹۶۶۱۶۱۵۹۸_c4d5048f45_o

خب فکر می‌کنید نتیجه چی می‌شه؟ نیازی نیست بگم، چون شما هم مثل من تجربه کردید. خب حالا سوال اینه که چی‌کار باید کرد؟ جواب اینه که سوال درست بپرسید! یعنی اینکه چرا می‌خواید بسازید؟ که درآمد داشته باشید؟ خب کاربر چرا باید از محصول شما استفاده کنه؟ پول شما از جیب کاربر میاد. پس به جای اینکه تخبل کنیم و پروژه‌های فضایی تعریف کنیم که انقلاب به پا می‌کنه باید ببینیم که کاربر چی‌ می‌خواد.

۵-(۳۸)

بنیانگذار توییتر می‌گه که واسه اینکه توی  دنیای آنلاین درآمد داشته باشید باید همون خدمت دنیای معمولی رو به کاربر بدید به علاوه یک ارزش دیگه. خب این یعنی چی؟ یعنی اینکه اگر شما نانوایی دارید و می‌خواید درآمدتون رو بیشتر کنید نیازی نیست که فروشگاه آنلاین نانوایی بزنید و کلی به مردم بفهمونید که می‌شه آنلاین هم نان خرید. کافیه همراه نانی که به مشتری می‌دید یه پلاستیک هم بدید تا نان رو راحت‌تر به خونه ببره (البته این مثال در دنیای واقعی بود)

۹۹۶۰۱۵۹۳۳۴_a9a8c1c9ec_b

خب حالا چی‌کار کنیم؟ چی بسازیم؟ باید راه‌حل بسازیم. راه حل چی؟ مشکلی که شما قراره پیدا کنید. خب متوجه شدید؟ شما باید دنبال مشکل بگردید چیزی که می‌تونید براش یه راه حل تولید کنید. از کجا مشکل رو پیدا کنید؟ همه جا! در زندگی روزمره بهتر و دقیقتر نگاه کنید. من به شما قول می‌دم که از نتیجه‌اش شگفت‌زده می‌شید. چرا؟ چون می‌فهمید که یه عالمه مشکل هست که راه‌حلش هم نسبتا ساده‌ست و می‌تونید ازش درآمد داشته باشید.

۲۰۴۸-(۴)

پس حالا من اگه از شما بپرسم که چی دارید می‌سازید چی می‌گید؟بازم می‌گید داریم یه اپ می‌سازیم که فلان کنه؟  نه این بار می‌گید که ما داریم یه راه‌حل برای فلان مشکل پیدا می‌کنیم. حالا ممکنه با زدن یه اپ حل بشه یا یک اپراتور تلفن. چرا تعجب کردید؟ مگه قرار نبود مشکل رو به بهترین شکل حل کنید؟ خب حالا چه ایرادی داره که راه‌حل این باشه که یک اپراتور انسانی به جای اپ یا وب‌سایت جواب مشتری رو بده؟ پس عاشق راه‌حل یا سبک اون نشید. تصور کنید قراره این سرویس رو واسه خودتون بسازید. خیلی‌های مثل شما هستند. یه اصطلاح انگلیسی هست که می‌گه Scratch your own itch  یعنی اینکه درد خودت رو دوا کن.

۷۵۷۰۷۵۰۱۵۸_۲e561aa4b3_b

خب این حرفایی که زدم ساده شده و بحث‌های ابتدایی درباره طراحی کاربر محور یا همون User Centerd Design ست. بازم در این باره می‌نویسم واستون و تجربه‌هام رو می‌گم. خب شما هم به عنوان مخاطب من به من بگید که این مطلب چطور بود؟ لحن گفتار من مناسب بود یا اینکه سبک رسمی‌تر رو ترجیح می‌دید؟ جای چه حرفایی خالیه؟ به نظرتون اسن سیستم کانت مناسبه یا همون پیشفرض وردپرس بهتره؟ شما این مطلب رو می‌خوانید پس شما باید تعیین کنید نه من.

پ.ن: منم در این چالش شرکت می‌کنم، بزودی پستی منتشر می‌کنم و ایده‌ای که دارم رو کامل شرح می‌دم. دنبال هم‌تیمی می‌گردم، فرقی نداره که کجای این کره خاکی هستید 🙂

5 نظر

  1. سلام.مطلب جالبی بود.طرز نوستن بعضی جاها رسمی و بعضی جاها خودمونی میشه.اگه یک روش رو انتخاب کنین بهتره.بعضی جاها هم غلط املایی و نگارشی هست که یه دور اگه بازبینی کنین متوجه میشین.در کل واسه شروع خیلی خوب بود

  2. موضوع خوبی برای شروع بود داوود جان. به عبارتی باید دیگه مشکل چیه و راه حلی براش پیدا کرد. نه اینکه یه راه داشته باشیم و بعد دنبال مشکلش بگردیم.

  3. موضوع رو خیلی دوست داشتم، سبک نوشتارت هم با آرش موفقم یک راه و روش رو پیش بگیری بهتره.
    من خودم سبک خودمونی رو ترجیح می‌دم درکش راحت‌تره 🙂

  4. به نظرم لحن و سبک نگارش و فضای انتحاب شده به دلیل متفاوت بودن زازوردپرس تازگی داشته و خوب هستش، فقط آدرس فیسبوک هم درج کنید که راحتتر بشخ پیگیری کرد، من الان لینک شما رو از روس فیسبوک اقای میلانی پیدا کردم، ولی شاد همیشه ایشون شیر نکنه

  5. سلام ، کمتر پیش میاد که پست بلندی رو تا آخر بخونم ولی مطلبی که شما زحمتش رو کشیده بودید رو خوندم (جواب اینکه آیا لحن شما خوب بود یا نه 🙂 )
    متشکرم از این مطلب برای من مفید بود .

فرم ارسال نظر